Lassinkoski B: Asuinpaikka sijaitsee Ruuhijärven kylän seurantalosta ja Ristimäen kalmisto noin 300 m luoteeseen, Lassinkosken pohjois- ja koillispuolella pellolla. Rautakauden tyypin keramiikkka on löytynyt lounaaseen viettävän, pääasiassa hiekkapohjaisen pellon pinnalta n. 50 m säteeltä.
Lassinkoski C: Kohteisiin liittyy mahdollisesti läheltä löydetyt rautakauden keramiikka, mahdollisesti rautakautinen helmi, palanut luu ja kuona. Löydöt on tehty pellosta, ison, lohkotun kiven läheltä, noin 5 m säteellä. Paikan luonne on epäselvä, löydöt ovat niukkoja; saattaa liittyä Lassinkoski A ja B kohteisiin. (KM 29451:1-4)
Luonti: 29.4.1999 Viimeisin muutos: 24.2.2009
Tutkimukset
Timo Sepänmaa ja Antti Bilund tarkastus 1995
Löydöt: KM 29450, 29451
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 30.10.2006
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.