Pielisen itärannan tuntumassa olevan saaren eteläosassa on perimätiedon mukaan kalmisto.
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 14.2.2005
Tutkimukset
M. Lönnberg inventointi 1972
Huomautuksia: Perimätiedon mukaan Lipinsaaren eteläosassa on kalmisto (Arvi Mustonen). Informantti oli yrittänyt kaivaa paikalla löytämättä kuitnkaan mitään. Hiukan saaren eteläkärkeä ylempänä on hiekkaa ja maan pinta painanteita jka mättäitä täynnä.
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 25.5.2012
Turun yliopisto/Ville Laakso ja Juha Ruohonen, Kunstkamera/Stanislav Belsky inventointi 2011
Huomautuksia: Tarkastettu Lipinsaarta pintapuolisesti. Alueelle hiljattain rakennettu iso omakotitalo. Alue on kalmiston ja vanhan asutuksen kannalta erittäin lupaavaa.
Luonti: 25.5.2012
Antti Palmroos (Pohjois-Karjalan museo) inventointi 2024
Luonti: 20.2.2025
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.