Häihänniemi sijaitsee Pielisjoen länsirannalla, Hiirenvedeltä Niskavedelle kääntyvän Häihänkosken pohjoispuolella. Niemi on tasainen, profiililtaan varsin matala ja pusikkoista sekametsää kasvava. Eteläisellä asuinpaikalla on kolme löytöaluetta niemen etelä-, itä- ja pohjoisrannoilla.
Skapat: 10.12.2003 Senaste förändring: 8.8.2006
Undersökningar
Petro Pesonen inventering 2003
Fynd: KM 34119: 1-5 kvartsia
Anmärkningar: Häihänniemen eteläinen asuinpaikka löytyi Enon inventoinnissa 19.5.2003. Mukana inventoimassa oli allekirjoittaneen lisäksi inventointiharjoittelija Mirva Pääkkönen. Häihänniemi sijaitsee Pielisjoen länsirannalla, Hiirenvedeltä Niskavedelle kääntyvän Häihänkosken pohjoispuolella. Niemi on tasainen, profiililtaan varsin matala ja pusikkoista sekametsää kasvava. Varsinkin niemen etelärannalla on runsaasti majavan jyrsimiä ja katkomia haapoja. Eteläisellä asuinpaikalla on kolme löytöaluetta, joista löytöalue a käsittää noin 80 metriä pitkän kivikkoisen hiekkarannan niemellä olevan läntisemmän mökin kaakkoispuolella. Paikalla oli rantavedessä hyvin runsaasti kvartsia, joista vain osa kerättiin talteen. Suurin osa löydöistä oli veden pinnan alapuolella rantahiekalla (inventointiajankohtana vesi oli jo jonkin verran noussut alimmasta tasostaan). Toinen löytökohta, löytöalue b, on lähes niemen kärjessä, siellä olevan mökin etelä- ja itäpuolella. Niemenkärki on tasainen, maaperä on kivikkoista hiekkarantaa. Löytöjä oli kahdessa, noin 20-30 metriä pitkässä jaksossa. Kolmas löytöalue c on lahti niemen pohjoispuolella, jossa löytöjä oli noin 50 metrin matkalla hiekkapohjaisessa rantakivikossa. Vajaa 200 metriä pohjoiseen, pienemmän niemen rannoilla on Häihänniemen pohjoinen asuinpaikka.
Skapat: 10.12.2003
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.