Kvartsikaavin on löytynyt koeojaa kaivettaessa Jokioisten kartanon entisestä hedelmätarhasta. Koeojasta ei voitu kuitenkaan selvittää onko paikalla kivikautinen asuinpaikka. Se olisi kyllä korkeuden ja sijainnin kannalta mahdollista. Esine on voinut joutua myös täytemaan mukana paikalle.
Skapat: 26.1.2004 Senaste förändring: 2.12.2019
Undersökningar
Lauri Pohjakallio provgrävning 2003
Fynd: KM 34272 kvartsikaavin
Anmärkningar: Jokioisten kartanon puutarhassa kaivettiin päivän ajan lokakuussa 2003 koeoja, jonka tarkoituksena oli tutkia kartanon entisen hedelmätarhan alueella olleiden puistokäytävien ja mahdollisten muiden rakenteiden sijaintia. Tänne oli tarkoitus tehdä myös omenapuiden istutuksia. 26 metriä pitkän ojan toisesta päästä löytyi kvartsikaavin 50 cm syvyydeltä. Korkeuden ja sijainnin kannalta on mahdollista, että paikalla on kivikautinen asuinpaikka. Esine on voinut joutua paikalle myös täytemaan mukana.
Skapat: 26.1.2004 Senaste förändring: 6.2.2006
Petro Pesonen inventering 2005
Anmärkningar: Tarkastin Jokioisten kartanon ympäristöä 9.6.2005 Jokioisten inventoinnin yhteydessä. Kvartsiesineen löytöpaikka on puutarhaa, jossa kasvaa omenapuita, joten sitä en voinut tarkastaa. Lähistöllä ei ollut maan pintaa lainkaan näkyvissä. Kävelin läpi joen rantaa myötäilevän kartanopolun sekä osan Maatalouden Tutkimuskeskuksen ns. Elonkierto -polkua. Joissakin kohdissa joen varrella on kivikautiselle asuinpaikalle potentiaalista maastoa, mutta katsoin soveliaammaksi kuitenkin olla koekuopittamatta puistoaluetta.
Skapat: 6.2.2006
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.