Asuinpaikka sijaitsee Haapajärven länsirannalla, Renkajoen varrella, Rengonniittu-nimisen pellon keskellä olevalla kumpareella, muinaisella saarella, joka on metsäsaarekkeena. Aivan saarennon pohjoiskärki kuuluu Janakkalan kuntaan. Kumpare on pohjois-eteläsuuntainen ja kooltaan n. 140 x 50 m. Saarennon lakitasanne kohoaa 2-3 m ympäröivää peltoa ylemmäksi. Maasto on sekametsää, maaperä hieman kivensekaista ruskeaa hiekkaa. Asuinpaikkalöytöjä on koko kumpareen alueelta. Pohjoispäähän tehdystä koekuopasta 1 löydettiin palanutta luuta. Aivan koekuopan pohjoispuolella on vanha pieni hiekkakuoppa, jossa on ketun- tai kanikoloja. Lakitasanteen eteläpään länsireunalle tehdystä koekuopasta 2 löytyi yksi kvartsi-iskos. Tasanteen keskelle, lähelle ensimmäistä koekuoppaa tehdystä koekuopasta 3 tuli hyvin runsaasti löytöjä punaisenruskean hiekan seasta. Saarennon eteläisen "hännän" tyvelle tehdystä koekuopasta 4 tuli löytöjä, samoin aivan saarennon eteläkärkeen tehdyssä kuopassa oli löytöjä ja likamaata. Koko saarento on kivikautista asuinpaikkaa ja ehjänä suojeltava 1. luokan muinaisjäännöksenä.
Skapat: 28.12.2006
Undersökningar
Petro Pesonen inventering 2006
Fynd: KM 36317
Anmärkningar: Asuinpaikka löytyi Rengon inventoinnissa 23.5.2006. Mukana inventoimassa oli Jasse Tiilikkala. Asuinpaikka sijaitsee Haapajärven länsirannalla, Renkajoen varrella, Rengonniittu-nimisen pellon keskellä olevalla kumpareella, muinaisella saarella, joka on metsäsaarekkeena. Aivan saarennon pohjoiskärki kuuluu Janakkalan kuntaan. Kumpare on pohjois-eteläsuuntainen ja kooltaan n. 140 x 50 m. Saarennon lakitasanne kohoaa 2-3 m ympäröivää peltoa ylemmäksi. Maasto on sekametsää, maaperä hieman kivensekaista ruskeaa hiekkaa. Asuinpaikkalöytöjä on koko kumpareen alueelta. Pohjoispäähän tehdystä koekuopasta 1 löydettiin palanutta luuta. Aivan koekuopan pohjoispuolella on vanha pieni hiekkakuoppa, jossa on ketun- tai kanikoloja. Lakitasanteen eteläpään länsireunalle tehdystä koekuopasta 2 löytyi yksi kvartsi-iskos. Tasanteen keskelle, lähelle ensimmäistä koekuoppaa tehdystä koekuopasta 3 tuli hyvin runsaasti löytöjä punaisenruskean hiekan seasta. Saarennon eteläisen "hännän" tyvelle tehdystä koekuopasta 4 tuli löytöjä, samoin aivan saarennon eteläkärkeen tehdyssä kuopassa oli löytöjä ja likamaata. Koko saarento on kivikautista asuinpaikkaa ja ehjänä suojeltava 1. luokan muinaisjäännöksenä.
Skapat: 28.12.2006
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.