Kohde sijaitsee 1,2 km entisestä Jämäksen rajavartioston päärakennuksesta luoteeseen, Jämäslahden koillisrannalla olevassa Pajuniemessä. Niemi kasvaa mäntymetsää. Niemessä on kesämökki. Säännöstelyn syömä ranta on matalahkoa kivikkoista hiekkaa, tarkastushetkellä vesirajan ja rantatörmän väliä oli kuutisen metriä.
Niemen lounaisrannalla oli veden syömässä hiekassa pari iskosta. Siitä viitisentoista metriä kaakkoon, rantaan tulevan polun päähän oli kerätty kiviä, niiden joukossa oli myös muutama kvartsi-iskos. Mökin pihassa ei havaittu mitään asuinpaikkaan viittaavaa. Vaikutti siltä, että paikalla on ollut jotain toimintaa esihistoriallisena aikana, mutta mistään runsaslöytöisestä asuinpaikasta ei ole kyse.
Skapat: 16.7.2008 Senaste förändring: 10.11.2008
Undersökningar
Esa Suominen besiktning 2008
Fynd: KM 37384
Anmärkningar: Tarkastuksen syy: Alueen pohjoispuolen kaavoitus
Skapat: 16.7.2008 Senaste förändring: 16.7.2008
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.