Kohde sijaitsee Mustasaaren Slåttskäretin luoteisosassa Hästskäretin korkeimmalla kohdalla kivisen mäen laen tuntumassa pohjoisrinteellä. Mäen etelärinne on jyrkkä. Kasvillisuus on kuusivaltaista sekapuustoista tuoretta kangasta ja maaperä kivistä moreenia, josta on huuhtoutunut hieno aines pois. Alue toimii lammaslaitumena.
Kohteessa on kivikkoon kaivettu melko säännöllinen suorakulmion muotoinen 2 m x 2,3 m kokoinen 50 cm syvä kuoppa. Kuopassa kasvaa melko runsaasti jäkälää ja hiukan sammalta. Neljän metrin etäisyydellä kuopasta etelään mäen laella (x=7040 564, y=3210 862, z=11 m mpy) on röykkiö, joka näyttää sijoittuvan aivan Metsähallituksen alueen ulkopuolelle. Röykkiö on kasattu isomman kiven kylkeen pienemmistä kivistä ja se on puoliympyrän muotoinen. Röykkiön ala on 2,1 m x 3,2 m ja korkeus 80 cm. Kivien päällä kasvaa hiukan sammalta ja jäkälää, mutta röykkiö erottuu erittäin hyvin.
Todennäköisesti kysymyksessä on historialliselle ajalle ajoittuva ampumasuoja ja säilytyskuoppa (skyddevärn, jaktskydd).
Björköbyn kotiseutuyhdistyksen ilmoittama kohde numero 81.
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.