Stensbölen enimmäinen maininta on jo 1320-luvulta. Stensbölessä oli 1540-luvulla rälssisäteri. Ensimmäiset tiedot lampuodeista on 1560-luvulta, jolloin heitä oli kolme.
Samuel Broteruksen vuonna 1695 laatimalle Tarkisten kartalle on merkitty Stensbölen kartano ja yksi torppa. Ensimmäinen tarkka kartta Stensbölestä on vasta 1770-luvulta. Kartanon alueella oli tuolloin useita torppia. Osa torpista on todennäköisesti vanhoja tonttimaita.
Inventointi 2020: Stensbölen Torpat G Bastunerg ja H Rödjan ovat v. 1776 kartalla samalla tontilla. Paikalla on edelleenkin vain kaksi hyvin vanhaa taloa ilman "johtoja" ja maaperältään varsin kevyesti hoidettua pihaa ja puutarhaa – rakennukset näyttävät olevan kesäkäytössä. Alue vaikuttaa poikkeuksellisen vähän muokatulta ollakseen ollut asuttuna näihin päiviin.
Skapat: 1.7.2013 Senaste förändring: 28.10.2021
Undersökningar
Mikroliitti/ Jussila et al. inventering 2020
Skapat: 28.10.2021
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.