Kohde sijaitsee Seljänharjun asumuspainanteista noin 400 lounaaseen Seljänharjun lounaisosassa. Alue on kivikkoista harjannetta, joka on aikoinaan aurattu. Paikalla on 5x3m läpimittainen itä-länsisuuntainen kiviröykkiö, jonka yli aura on kulkenut. Röykkiön itäpuolella on mahdollisesti toinenkin röykkiö, joka on aurattu.
Tästä n. 50m metriä kaakkoon löytyy kivistä ladottu kehävalli, ikään kuin ”minijätinkirkko”. Ks. alakohde
Skapat: 9.11.2015 Senaste förändring: 9.11.2015
Underobjekt
Kehävalli
Typ: stenkonstruktioner
Koordinater ETRS-TM35FIN N: 7096777 Ö: 344081
Beskrivning: Kehävalli on hyvin säilynyt, joskin aura on jonkin verran raapaissut sammalta pois vallin reunasta. Kehävallissa ei ole näkyvissä aukkoja. Rakennelma on pyöreä ja läpimitaltaan n. 5x5m. Kehävallin keskellä on laakea n. 60 cm läpimittainen kivi kyljellään. Kehävallista n. 20m pohjoiseen on mahdollinen röykkiö, jonka yli aurattu.
Skapat: 9.11.2015
Undersökningar
Lauri Skantsi/K.H.Renlundin museo besiktning 2015
Skapat: 9.11.2015
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.