Nuoliharjun alue sijaitsee muutama kilometri Suomussalmen rajalta länteen Pienten Löytöjärvien itäpuolella. Harju on usean kilometrin mittainen. Pyyntikuopat sijaitsevat harjun itäpäässä. Harju kasvaa varttunutta männikköä, sitä on paikoin jo hakattu. Harjun molemmin puolin on soistumia, Löytöjoki virtaa harjun eteläpuolisella suolla.
Pyyntikuoppa 1: Pyyntikuopaksi tulkittu painauma on erittäin epämääräinen. Se sijaitsee jyrkässä alarinteessä. Se on pyöreä, halkaisija on 2 m. Syvyyttä kuopalla on parikymmentä senttiä. Kuoppa on aluskasvillisuuden peitossa.
Pyyntikuoppa 2: Pyyntikuoppa sijaitsee hakkuualueella harjun alarinteessä. Se on nauhoitettu ja kannot ympärillä on jätetty korkeiksi. Tämä ei ole estänyt konekuskia ajamasta suoraan kuopan yli ja jättämästä hakkuujätettä vaurioituneen kuopan päälle. Kuopan muodosta ja mitoista ei saa enää selvää.
Nuoliharjulla on useita muitakin pyyntikuoppia (Nuoliharju W 1000000331) ja tervahautoja.
Skapat: 1.12.2016 Senaste förändring: 24.8.2021
Underobjekt
Pyyntikuoppa 2
Typ: arbets- och tillverkningsplatser, fångstgropar
Koordinater ETRS-TM35FIN N: 7187604 Ö: 569948
Skapat: 24.8.2021
Undersökningar
Oili Räihälä inventering 2014
Anmärkningar: Hyrynsalmen ja Ristijärven metsätalousmaiden kulttuuriperintöinventointi 2014, MH-tunnus 172179, Nuoliharju.
Skapat: 1.12.2016
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.