Puurunkoisen aluksen hylky, jota pidetään lotjana. Saimaan Hylyt -ryhmä on selvittänyt hylyn taustaa. Hylyn tarkka uppoamisvuosi ei ole selvinnyt, mutta hylyn omistajien perillisten mukaan lotjan hylkääminen on tapahtunut 1920-luvun alussa tilan omistajamuutoksen yhteydessä. Paikallinen asukas, joka antoi hylystä vinkin Saimaan Hylyt -ryhmälle, muistaa hylyn olleen uponneena ainakin vuonna 1948; hänen kävellessään kansakouluun talvijäitä pitkin hylyn kaaret näkyivät kirkkaan syysjään läpi. Tämä oli kuulemma pikkutytölle pelottava näky.
Lotja oli ostettu useamman maanviljelystilan yhteiseksi ns. paskalotjaksi, jolla kuljetettiin mm. lehmänlantaa rantaviljelysten lannoitukseen. Perimätiedon mukaan lotja on jo 1910 -luvulle ajoittuneelle ostohetkellä ollut huonokuntoinen ja juuri siksi valittu tähän työhön. Lotjan rakennuspaikkaa ei ole saatu selvitettyä, mutta uppoamispaikan lähin lotjavarvi on sijainnut Kopinsalmessa alle kilometrin päässä hylyn sijainnista.
Hylyn löysi paikallisen asukkaan vihjeen avulla viistokaikuluotaamalla Saimaan Hylyt -ryhmä.
Hylky tulee tuhoutumaan Kutilan kanavan rakennustöissä. Kohteen tarkempaa dokumentointi osana rakennustöitä on ehdotettu alueellisen vastuumuseon lausunnossa ennen kohteen tuhoutumista.
Skapat: 29.12.2016 Senaste förändring: 3.9.2024
Undersökningar
Ismo Marttinen anmälan 2016
Anmärkningar: Löytöilmoitus 28.11.2016
Skapat: 29.12.2016
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.