Tervahauta sijaitsee Hyrynsalmen pohjoisosassa reilu kilometri kunnan rajalta, Huuskonsuon ja Kaunissuon välisellä kankaalla, Kauniskankaan luoteispuolella. Tervahaudan ympäristö kasvaa varttunutta männikköä, jota on vastikään harvennettu. Hauta sijaitsee kosteikon reunassa ja aluskasvillisuus on mustikka-puolukkatyyppiä.
Tervahauta on halkaisijaltaan noin 18 m. Kuoppa keskellä on lähes 8-metrinen ja laakea. Vallin päällä olevan tuulenkaadon alla on runsaasti hiiltynyttä puuta. Halssi on suunnattu alarinteeseen ja suolle päin. Se on noin viisi metriä pitkä ja lähes metrin syvä. Tervahaudan päällä kasvaa useita suuria mäntyjä. Haudan päälle on jätetty harvennushakkuiden hakkuujätettä.
Skapat: 12.1.2017
Undersökningar
Oili Räihälä inventering 2014
Anmärkningar: Hyrynsalmen ja Ristijärven metsätalousmaiden kulttuuriperintöinventointi 2014, MH-tunnus 173112.
Skapat: 12.1.2017
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.