Kohde sijaitsee Savilahdenvuoren alueella, pohjoiseen viettävän rinteen alaosassa. Alue on sekametsää. Rajapyykki, joka ei enää ole käytössä, muodostuu yhdestä pystyssä olevasta, karkeasti hakatusta kivestä. Ylöspäin hieman kapeneva, pohja-alaltaan suorakaiteinen kivi, on korkeudeltaan 50 cm. Sen itä- ja länsisivut ovat pystysuorat ja etelä- ja pohjoissivut viistoiksi työstetyt. Juuresta pyykki on mitoiltaan 30x35 cm ja yläosastaan 30x20 cm. Pyykki on sammal- ja jäkäläkerroksen peittämä, eikä sen pinnoilla ollut havaittavissa numero-, kirjain- tms. hakkauksia.
Vuoden 1968 peruskartan perusteella on tonttien 2:117, 2:92 ja 2:93 välisessä kulmassa sijainnut rajapyykki Savilahdenvuoren pohjoisrinteessä. Vielä vuonna 1983 rajapyykki sijainnut peruskarttamerkinnän perusteella samalla paikalla. Nykyisin paikalla ei enää sijaitse kiinteistörajaa.
Skapat: 12.7.2017 Senaste förändring: 19.9.2018
Undersökningar
Marita Kykyri besiktning 2016
Anmärkningar: Kohde tarkastettiin 4.10.2016. Tarkastuksessa oli mukana tutkija Kirsi Toivonen Kymenlaakson museosta ja oppaana kohteesta ilmoittanut Lasse Virtanen. Tarkastuksesta on olemassa kertomus.
Skapat: 12.7.2017
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.