Varislammen pohjoisosan niemessä ainakin 50 kiviröykkiötä, kooltaan noin 1x1 m – 4x4 m ja yleensä korkeudeltaan 0.5–1 m. Useimmat maapohjalla, mutta joitain kasattu myös kivien päälle tai niiden kupeeseen. Osa röykkiöistä on aivan rannan tuntumassa, osa loivasti kohoavan mäen laella. Mäellä, jokseenkin röykkiöalueen keskivaiheilla, on rakennuksen jäännöksiä. Niistä toisessa on näkyvissä seinän perustusta (noin 6x4 m) ja sen nurkassa vajaat 2x2 m kiviröykkiö, todennäköinen uunin jäännös. Lähistöllä on toinen röykkiö, sekin todennäköisesti uuninjäännös. Sen vieressä on maakuoppa, mahdollisesti kellari.
Muinaisjäännöksen aluerajaus on alustava. Käytettävissä olleen ajan puitteissa ei ollut mahdollista etsiä kaikkia alueen mahdollisia raivausröykkiöitä tai muita mui-naisjäännöksiä. Pitäjänkartalle vuodelta 1847, vuosien 1974 ja 1988 (4221 06 Karvio) peruskartoilla tai yleiskartoissa v. 1856 ja v. 1924 ei ole merkitty rakennuksia tai muuta mikä selittäisi rakenteet.
Skapat: 1.2.2019
Undersökningar
Sepänmaa, Timo ja Poutiainen, Hannu inventering 2018
Anmärkningar: Heinävesi. Valamo-Papinniemi-Suurijärvi-Karvio-Viitalahti-Kypäräjärvi alueiden rantayleiskaavan muinaisjäännösselvitys 2018. Mikroliitti Oy.
Skapat: 1.2.2019
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.