Noin 65 x 115 m laajuisella alueella on ainakin 45 raivausröykkiötä. Ne ovat sammaloituneita, ja niillä kasvaa varpuja. Röykkiöiden koko vaihtelee noin metrin kokoisista ja 30 cm korkuisista runsaan kahden metrin laajuisiin ja noin 70 cm korkuisiin. Alueella kasvaa tukkipuuikäistä kuusikkoa, ja siellä on myös vanhoja osin lahonneita kantoja. Maaperä on hiekkamoreenia. Kohde sijaitsee noin 8 km pohjoisluoteeseen Padasjoen kirkolta.
Vuoden 1842 pitäjänkartalla (2143 08 Padasjoki) paikalla ei ole peltoa. Vuoden 1965 peruskartalla röykkiöalueen kohdalle on merkitty niittyä. Pitäjänkartalla röykkiöalueen etelä- ja länsipuolella on peltolohkot, peruskartalla vain eteläpuolella. Röykkiöt voisivat olla vv. 1842 ja 1965 väliseltä ajalta, tai sitten ne ovat joltain edeltävältä ajanjaksolta.
Vanhan päärakennuksen liepeillä po. röykkiöalueesta länteen, on useita erikokoisia ja erimuotoisia raivausröykkiöitä. Ne ovat samalla paikalla, jossa pitäjänkartalla on peltolohkoja. Ominaisuuksiensa perusteella arvioituna röykkiöihin on kasattu kiviä lähes nykyaikaan saakka. 4.6.2020
Skapat: 19.10.2021
Undersökningar
H. Poutiainen inventering 2020
Skapat: 19.10.2021
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.