Hyvärilän tilan peltojen ympärillä sijaitsee kolme raunioitunutta latoa. Lato 1 sijaitsee Hyvärilän pihapiirin koillispuolella, Kokantien eteläpuolella. Lato 2 pihapiirin länsipuolella Kokantien pohjoispuolella ja lato 3 edellisestä pohjoiseen noin 140 metriä.
Lato 1 on kooltaan noin 4 x 4 m. Katto on romahtanut mutta pelkkahirsiset seinät ovat vielä pystyssä lähes tasakorkeuteen saakka. Oviaukko on kaakkoon ja oviaukon yläpuolella on ikkuna. Rakentamiseen on käytetty pelkkahirsiä, joissa molemminpuolinen koirankaulasalvos.
Lato 2 on kooltaan noin 4 x 4 m. Rakennuksen katto on suojattu ilmeisesti pressulla ennen sen romahtamista, joka tekee rakenteen tarkastelusta hankalaa. Rakennettu pyöröhirsistä ämmännurkalla.
Lato 3 on kooltaan noin 4 x 4 m ja se on rakennettu osittain pelkka- ja osittain pyöröhirsistä ilmeisesti molemminpuolisella koirankaulasalvoksella. Oviaukko on koilliseen kohti peltoja. Katto on suojattu pressulla mutta romahtanut. Rakennuksen eteläkulma on kallellaan. Kivijalan kulmakivet edelleen paikallaan.
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.