Paikalla on kolme tervahautaa, joista yksi on pahoin vaurioitunut. Näistä kaikista koillisin tervahauta on osaksi tuhoutunut sen viereen rakennetun metsäautotien sekä maanoton takia. Tervahaudasta erottuu enää ainoastaan osa sen halssista.
Keskimmäinen tervahauta on halkaisijaltaan noin 10 metriä. Haudalla ei erotu selviä valleja. Sen syvyys on pohjalta maanpinnalle mitattuna 1,2 metriä. Halssi aukeaa kaakkoon kohti alarinnettä. Se on noin 3 metriä pitkä, 1,2 metriä elveä ja metrin syvä. Tervahaudan päällä kasvaa koivuja. Haudan vallin reunaan tehtiin kairaus, josta havaittiin mustaa nokista maata.
Kaikista lounaisin tervahauta on halkaisijaltaan noin 16 metriä. Sen syvyys vallien yläreunaan mitattuna on noin 1,5 metriä. Vallin leveys on noin 3,5 metriä. Halssiaukko aukeaa etelään. Se on noin 2 metriä leveä ja 2 metriä syvä aukko etelävallissa. Halssiaukon kohdalla on esillä tervahaudan kylmämuurattuja kiviä. Tervahaudan päällä kasvaa koivua ja pajukkoa. Haudan pohjalta otettiin kairaus, josta havaittiin mustaa noensekaista maata.
Skapat: 11.1.2023 Senaste förändring: 11.1.2023
Undersökningar
Teemu Tiainen, Jussi-Pekka Hiltunen ja Jaakko Ervasti/Heilu Oy inventering 2022
Skapat: 11.1.2023
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.