Abborhålet on kapea salmi, joka erottaa Lenholmenin saaren sen itäpuolella olevasta saaresta. Salmen eteläpuolella, itärannalla, on rantakallio, johon on tehty hakkauksia ilmeisesti 1800-luvulta alkaen. Kallio on aivan vedenrajassa, joten todennäköisesti vanhimmat hakkaukset ovat kallion yläosassa.
Kalliohakkauksia on noin 10 metriä pitkällä ja 2–3 metriä leveällä alueella ja ne keskittyvät erityisesti kallion eteläpäähän. Parissa hakkauksessa erottuu vuosiluku 1800. Hakkaukset ovat lähinnä nimikirjaimia tai etunimiä. Osa hakkauksista on
hyvin tuoreita.
Skapat: 24.1.2023
Undersökningar
Vesa Laulumaa inventering 2022
Skapat: 24.1.2023
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.