Pieskansuon eteläpuolella on sijainnut torppa vuoden 1907 senaatinkartalla. Se on merkitty asutuksi vielä vuoden 1961 peruskartalle ja on autioitunut vuoteen 1979 mennessä. Alueella havaittiin heinittynyt pihapiiri, jonka maaperä vaikutti paikoitellen modernin maankäytön muovaamalta. Kasvillisuus ulottuu paikoin reiden korkeudelle ja ympäristöä oli hankala havainnoida olosuhteiden vuoksi.
Torpan pihapiirissä havaittiin hautamainen 3 x 4,5 metrin kokoinen ja noin 1 metrin syvyinen kuoppa. Kuopan ympärillä on vallia, jonka leveys on noin 1 m ja korkeus noin 0,2 metriä. Torpan alueelta ei havaittu muita rakenteita, mutta niitä voi mahdollisesti sijaita korkeassa heinikossa.
Skapat: 21.1.2025
Undersökningar
Heilu Oy / Sinikka Kärkkäinen & Teemu Tiainen inventering 2024
Skapat: 21.1.2025
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.