Kohde sijaitsee Kortesluomantien varrella, tien itäpuolella. Peruskartalle paikka on merkitty Kunellinkallioksi.
”Kelloseppä M. Hägglundin talon vieressä kalliossa on merkkejä: ylhäällä 2 rastia ( X X ), joista vasemmanpuoleisen rastin vasemman alasakaran päällä poikkiviiva, niiden alapuolella I I I V S ja tämän vieressä I I. Ylä- ja alapuolisia merkkejä erottaa vaakasuora viiva, joka kääntyy vinosti alas oikealle erottamaan vielä merkit I I”.
Kunellinkallion itäpuolitse johtaa ajotie omakotitalon pihaan. Tien päässä sijaitsee myös autio vanha hirsimökki. Mahdollisesti kelloseppä Hägglundin talo on sijainnut näillä paikkeilla, sijainti ei inventoinnissa kuitenkaan selvinnyt. Ajotien länsipuolella on kallioita ja omakotitaloja, joiden pihat ja puutarhat on osittain rakennettu kallioiden alueelle. Paljaana olleita kallioita tarkastettiin tien vierillä, mutta hakkauksia ei löytynyt. Kallioiden pinta on osin sammaloitunut ja mahdollisesti hakkaukset ovat pintakasvillisuuden peittämiä.
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.