Mahdolliseen kivikautiseen toimintapaikkaan viittaavia kvartsi-iskos- ja -esine löytöjä Hevonlinnan harjun laelta Kosken ja Mellilän rajapyykin ympäriltä. Lakialue on idässä ja lännessä hiekkakuoppien leikkaama. Löytöpaikan sijaintikorkeus ei kuitenkaan osoittane ranta-asuinpaikkaa, vaan muuta myöhempää kivikautista toimintaa, esim. kvartsilouhintaa ja esineiden valmistusta, paikalla. Paikka on kuitenkin etupäässä tunnettu siitä, että se perimätiedon mukaan olisi linnavuori. Appelgren (1891) viittaa Hevonlinnaan mahdollisena varustuksena. Mitään varustuksen merkkejä ei kuitenkaan havaittu inventoinnissa v. 1989 ja kivikoita loivemmalla etelärinteellä onkin pidettävä muinaisina rantakivikoina.
Skapat: 15.8.2002 Senaste förändring: 23.10.2014
Undersökningar
A.-L. Hirviluoto inventering 1973
Anmärkningar: Ei kertomusta. SKL:n SU-kohde Koski 632.
Skapat: 1.1.1900 Senaste förändring: 15.8.2002
T. Sepänmaa & T. Lehtonen TYAL inventering 1989
Fynd: TYA 530:1-3 (kvartsiesineitä ja -iskoksia)
Anmärkningar: Inventointikohde 6
Skapat: 1.1.1900 Senaste förändring: 23.10.2014
Jouni Issakainen besiktning 2014
Anmärkningar: Biologi Jouni Issakainen teki paikalle maastokäynnin, jonka tarkoituksena oli etsiä jonkinlaisia merkkejä vanhasta asutuksesta (esim. kivijalkoja, kiviaitaa, tasannetta). Taustalla olivat siis 1800-luvun tarinat paikan menneisyydestä mahdollisena linnana. Mitään merkkejä asutuksesta ei kuitenkaan havaittu. Raportin liitekarttaan on merkitty alue, jolla Issakainen on liikkunut.
Maastoraportti Koski TL Hevonlinnasta 18.10.2014 on Varsinais-Suomen maakuntamuseon arkistossa.
Skapat: 23.10.2014 Senaste förändring: 23.10.2014
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.