Oulankajoen Haaralammesta vajaan kilometrin ylävirtaan olevalla niemellä joen koillisrannalla on vuoden 1998 inventoinnin mukaan neljä maakuoppaa. Suurimman kuopan halkaisija on n. 2,5 - 3 m ja syvyys n. 75 cm. Muiden kuoppien halkaisija on n. 1 m.
Vuoden 2008 inventoinnin perusteella alueella ei ole ihmisen tekemiä kuoppia. Alavalla ajoittain tulvivalla alueella on sen sijaan lukuisia kosteikkoallikoita.
Anmärkningar: Kuusamo-Salla Oulangan kansallispuiston ja Natura-alueen muinaisjäännösinventointi 2008. Liite: Oulangan kansallispuiston muinaisjäännösstatukselta poistettavat paikat. Kohde 227 Kuusamo Isoniemi.
Skapat: 18.8.2010 Senaste förändring: 13.11.2017
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.