Tervahauta sijaitsee Rengontien varressa, tien pohjoispuolella olevan pienen hiekkaleikkauksen reunalla, Lamminmäen talosta n. 300 m luoteeseen. Suurin osa tervahaudasta on tuhoutunut, leikkauksessa näkyy runsaasti hiiliä ja vallit erottuvat selvästi. Haudan halkaisija lienee ollut n. 8 m.
Anmärkningar: Metsänkäytön takia tehty maastokäynti 30.10.2023. Noin koordinaatin osoittamassa paikassa havaittiin matala painanne ja sen ympärillä matalat vallit. Rakenteen halkaisija on noin 7 metriä. Rakenne muistuttaa pientä hiilimiilua ja sen sisäpuolella kuntan alla on noensekaista hiekkaa, jossa on hiilenpaloja. Havaittu rakenne ei muistuta Pesosen 1998 havaitseman tervahaudan kuvausta eikä sen mukaista tervahautaa havaittu paikalta. Ei erillistä tarkastusraporttia.
Skapat: 31.10.2023
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.