Röykkiö sijaitsee Svartbäckfjärdenin länsirannalla, Pedarsändan-nimisessä kallioniemessä. Paikka on niemen kaakkoisosassa olevaa, harvakseltaan mäntyä kasvavaa kalliolakea, jonka rinteet viettävät melko jyrkästi kaakkoon, etelään ja lounaaseen. Kohdasta on hyvä näkyvyys etelään ja kaakkoon Svartbäckfjärdenin suuntaan.
Röykkiö on rakennettu pelkistä kivistä kalliopohjalle. Se on muodoltaan pitkänomainen ja hieman suorakaiteinen, lounais–koillinen-suuntainen Se on kooltaan 8 x 2,5 x 0,4 m. Kiviä on melko harvassa ja niiden koko on keskimäärin 20–40 cm.
Skapat: 7.11.1996 Senaste förändring: 21.12.2015
Undersökningar
Sirkka-Liisa Seppälä inventering 1994
Anmärkningar: Porvoon kaupungin ja maalaiskunnan inventointi s. 191.
Skapat: 1.1.1900 Senaste förändring: 20.9.2007
Vesa Laulumaa inventering 2015
Anmärkningar: Porvoo, Kulloo, Kilpilahti ja Mickelsböle.
Osayleiskaava-alueen arkeologinen inventointi v. 2015
Skapat: 21.12.2015
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.