Röykkiö sijaitsee Kauppilan kylässä Kirkonkylän ja Riipin kylän välissä tiestä 67 noin 100 m pohjoiseen Vaaranmäen luoteisosassa, peltojen välisessä metsäsaarekkeessa.
Röykkiö on muodoltaan soikea, kooltaan noin 4 x 2 m ja matala. Se on koottu suunnilleen päänkokoisista kivistä, ja siinä näyttäisi olevan vain yksi kivikerta. Kivet ovat sammalen peitossa. Inventoinnin 1983 aikaan röykkiön koilliskulmassa kasvoi kuusi, ja osittain röykkiö oli raivausjäteen peitossa.
Vuoden 2005 tarkastuksessa röykkiö todettiin peitetyn hiekalla. 1918 jälkeen raivattu jo käytöstä poistunut uudispelto, joka on ulottunut myös lännessä olevalle tontille, jossa Varanmäki 1-niminen viljelyröykkiö. Kiviä on Varanmäellä kasattu aikanaan viljelyksen reunoille ja vuonna 2005 todettiin myös kolmas kivikasa, joka oli heitelty ilmeisesti vanhan ojakaivannon reunalle.
Skapat: 7.11.1996 Senaste förändring: 26.1.2012
Underobjekt
röykkiö
Typ: stenkonstruktioner
Koordinater ETRS-TM35FIN N: 6940333 Ö: 232641
Beskrivning: Kiviä kasattuna vanhan pellon reunalle. Viljelysröykkiö.
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.