Röykkiöt sijaitsevat Latjinen viljelysaukean luoteisnurkassa, Kråkhagan länsireunalla, peltolahdekkeen pohjoissivulla, saarekkeella. Maasto on itäreunaltaan jyrkkärinteinen sekametsää kasvava moreenimäki, jonka etelärinteellä röykkiöt ovat. Paikalla on kaksi röykkiötä kylki kyljessä.
A) on koottu tasalakisen siirtolohkareen ympärille, läpimitta on 14 m ja korkeus 0,5 m. Röykkiötä on kaiveltu jonkin verran, sen päällä kasvaa puita.
B) on edellisen eteläreunassa kiinni, läpimitta on 6 m, koottu lohkareista ja matala. Röykkiö on kasvillisuuden ja puiden peitossa. Röykkiötä ei ole tutkittu.
Skapat: 8.4.1998 Senaste förändring: 28.11.2007
Undersökningar
Ari Siiriäinen besiktning 1966
Anmärkningar: kertomus 1966: kohde pk 133306 D/3 Kärknemossen 3
Skapat: 1.1.1900 Senaste förändring: 27.11.2007
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.