Asuinpaikka sijaitsee muinaisen Sarvingin järven etelärannalla, lähellä Jakojärveen laskenutta Lössänpuron uomaa, Pohjanpään talosta 120 metriä lounaaseen. Asuinpaikka on koilliseen suuntautuvalla pienellä niemellä Sarvingin ja pienen Lössän suon välissä.
Luonti: 11.12.2003
Tutkimukset
Petro Pesonen inventointi 2003
Löydöt: KM 34164 kvartsia
Huomautuksia: Pohjanpään kivikautinen asuinpaikka löytyi Enon inventoinnissa 27.9.2003. Asuinpaikka sijaitsee muinaisen Sarvingin järven etelärannalla, lähellä Jakojärveen laskenutta Lössänpuron uomaa, Pohjanpään talosta 120 metriä lounaaseen. Asuinpaikka on koilliseen suuntautuvalla pienellä niemellä Sarvingin ja pienen Lössän suon välissä. Paikalla on vanha hakkuu/äestysalue, jossa on siellä täällä hyvin vähän maata näkyvissä. Maaperä on hiekkaa. Yhdestä pienestä laikusta kuitenkin löytyi kvartsi-iskos, joka yksittäisenäkin tässä tapauksessa mielestäni riittää tekemään kohteesta kivikautisen asuinpaikan. Niemen halki on tehty kevytrakenteinen metsätie, joka johtaa Pohjanpään talolle.
Luonti: 12.12.2003
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.