Löytöpaikka sijaitsee Perhonjoen koillisrannalla. Perhonjoen Kellokoskea ruopattaessa löytyi 1860-luvulla kosken pohjasta kaikkiaan 6 kiviesinettä (KM 561; 615:1-5). Vuoden 1990 inventoinnissa paikalla ei havaittu mitään kiinteään muinaisjäännökseen viittaavaa.
Mahdollinen kivikautinen "uhri-/palvontapaikka".
HUOM. Vuoden 2020 inventoinnissa todetaan, että tarkka löytöpaikka ei ole tiedossa ja mj-rekisterin piste on väärässä paikassa. Löytötietojen perusteella esineet löytyivät joen pohjasta, rekisterimerkintä on n. 55 m joesta koilliseen talon pihassa.
Luonti: 19.1.2007 Viimeisin muutos: 28.12.2020
Tutkimukset
Kaarlo Katiskoski inventointi 1990
Huomautuksia: Inventointi 1990, kohde Perho 7
Luonti: 19.1.2007
Jaana Itäpalo ja Hans-Peter Schulz Keski-Pohjanmaan ArkeologiaPalvelut inventointi 2020
Luonti: 28.12.2020
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.