Ensimmäisen maailmansodan aikainen tykkipatteri, joka on jäänyt omakotitalojen ja niiden pihamaiden alle. Patterin betonirakenteita on suullisen tiedon mukaan näkyvissä vielä Rekitie 23:n tai Kaustonkuja 1:n talon kellaritiloissa. Piha-alueella ei ole näkyvissä mutta maan alla saattaa olla säilyneitä rakenteita.
Patterin aseistuksena on ollut kaksi 152 mm:n 45 kaliiperin Canet-tykkiä. Patterin rintasuoja on ollut linjalla itäkaakko-länsiluode. Rakentamisajankohta 1915-1917. Patteri on sijainnut tukikohta II:n alueella.
Luonti: 13.3.2007 Viimeisin muutos: 26.6.2017
Tutkimukset
Sirkku Laine / Helsingin kaupungin rakennusvirasto inventointi 1995
Huomautuksia: Laine, S. 1996. Ensimmäisen maailmansodan aikuinen maalinnoitus Helsingissä. Helsingin kaupungin rakennusviraston julkaisuja 1996:3. Helsinki.
Luonti: 13.3.2007 Viimeisin muutos: 4.4.2008
John Lagerstedt tarkastus 2005
Huomautuksia: Ei raporttia arkistoissa.
Luonti: 13.3.2007
John Lagerstedt ja Vesa Laulumaa arkistotutkimus 2014
Huomautuksia: John Lagerstedt ja Vesa Laulumaa: Helsinki. Ensimmäisen maailmansodan linnoitusvyöhyke. Inventointiselvitys 2014. Museovirasto.
Helsingin kaupunkisuunnitteluviraston tilaama selvitys yleiskaavoitusta varten.
Luonti: 26.6.2017
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.