Kohde sijaitsee Rovaniemen kirkosta noin 30 kilometriä etelälounaaseen Kemijoen itäpuolella Jaatilansaaren eteläpään kohdalla. Pyyntikuopat ja asuinpaikkahavainnot ovat Selkälänvaaran pohjoislaidalla Kaljunojan lähteenä olevan kosteikon länsipuolella.
Vuoden 2011 tarkastuksessa pienialaisen asuinpaikan arvioitiin tuhoutuneen äskettäisissä tienparannustöissä. Kahden metsäisen niemekkeen väliin tehdyn kääntöpaikan pinnalla todettiin vielä kvartsi-iskoksia. Lähialueella todettiin vielä ainakin 8 pyyntikuoppaa, jotka sijoittuvat molemmin puolin lännestä tulevaa metsätietä tai koneuraa. Ainakin yksi pyyntikuoppa on jäänyt tien alle ja erottuu yhä painaumana.
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.