Asuinpaikka sijaitsee Aittojärveltä Tannilaan johtavan Venkaantien varressa, sen eteläpuolella, Vengasjärven pohjoisrannalla. Lamminkangas on pienehkö harjukumpare laajan Vengasvaaran länsipuolella. Lamminkankaan eteläreuna putoaa jyrkästi Vengasjärven rantaan, mutta ennen rantaa ja rantasuota on kuitenkin matala tasanne, jonka halki oli kaivettu kuivatusoja ja lisäksi kangasta oli jonkin verran äestetty. Rikkoutunut maanpinta oli paljastanut erittäin runsaasti löytöjä (kvartsia, liusketta, luuta) ja tummanpunaisenruskeaa likamaata. Löytöjä oli paikalla niin paljon, että vain osa kerättiin talteen. Löytöjä oli noin 130 x 25 metrin kokoisella alueella, tiheimmin kuitenkin äestysalueen itäosassa, 40 x 15 metrin alueena. Asuinpaikaksi on rajattu koko äestysalue ja lisäksi tiheimmän löytöpaikan itäpuolella olevaa ehjää tasannetta yhteensä noin 280 x 65 metrin kokoiselta alueelta.
Luonti: 22.10.2008 Viimeisin muutos: 15.1.2009
Tutkimukset
Petro Pesonen inventointi 2008
Löydöt: KM 37763
Huomautuksia: Lamminkankaan kivikautinen asuinpaikka löytyi Pudasjärven Kollajan allasalueen inventoinnin yhteydessä 3.9.2008. Asuinpaikka sijaitsee Aittojärveltä Tannilaan johtavan Venkaantien varressa, sen eteläpuolella, Vengasjärven pohjoisrannalla. Lamminkangas on pienehkö harjukumpare laajan Vengasvaaran länsipuolella. Lamminkankaan eteläreuna putoaa jyrkästi Vengasjärven rantaan, mutta ennen rantaa ja rantasuota on kuitenkin matala tasanne, jonka halki oli kaivettu kuivatusoja ja lisäksi kangasta oli jonkin verran äestetty. Rikkoutunut maanpinta oli paljastanut erittäin runsaasti löytöjä (kvartsia, liusketta, luuta) ja tummanpunaisenruskeaa likamaata. Löytöjä oli paikalla niin paljon, että vain osa kerättiin talteen. Löytöjä oli noin 130 x 25 metrin kokoisella alueella, tiheimmin kuitenkin äestysalueen itäosassa, 40 x 15 metrin alueena. Asuinpaikaksi on rajattu koko äestysalue ja lisäksi tiheimmän löytöpaikan itäpuolella olevaa ehjää tasannetta yhteensä noin 280 x 65 metrin kokoiselta alueelta.
Luonti: 15.1.2009
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.