Ensimmäisen maailmansodan aikainen puolustusasema. Rakennusajankohta 1915-1918. Kohde sijaitsee Kellaritien ja Paukkupolun pohjoipuolella.
Kohteessa on maahan kaivettua hautaa, jonka reunaa on korotettu maavallilla. Sitä on jäljellä on n. 25 metriä rakentamattomalla tontilla. Muu osa jäänyt tonttialueen alle. Maanpinnan alapuolella voi olla säilyneitä rakenteita. Yksi betonista rakennettu tähystysasema ja tarkemmin määrittelemätön tuliasema. Kaikki katetut rakenteet on räjäytetty.
Kohteen keskiosassa, omakotitontilla on kallioon louhittu luola, jossa on alun perin ollut kaksi sisäänkäyntiä. Itäinen sisäänkäynti on seitsemän metriä leveä ja siihen on myöhemmin rakennettu puinen ulkoseinä. Läntinen sisäänkäynti on ollut kolme metriä leveä käytävä, joka on aikanaan täytetty näkymättömiin. Luolan pinta-ala on 255 m².
Luonti: 27.1.2009 Viimeisin muutos: 28.6.2017
Tutkimukset
Sirkku Laine / Helsingin kaupungin rakennusvirasto inventointi 1995
Huomautuksia: Laine, S. 1996. Ensimmäisen maailmansodan aikainen maalinnoitus Helsingissä. Helsingin kaupungin rakennusviraston julkaisuja 1996:3. Helsinki.
Luonti: 27.1.2009
John Lagerstedt/Helsingin kaupunginmuseo tarkastus 2013
Luonti: 28.6.2017
John Lagerstedt ja Vesa Laulumaa arkistotutkimus 2014
Huomautuksia: John Lagerstedt ja Vesa Laulumaa: Helsinki. Ensimmäisen maailmansodan linnoitusvyöhyke. Inventointiselvitys 2014. Museovirasto.
Helsingin kaupunkisuunnitteluviraston tilaama selvitys yleiskaavoitusta varten.
Luonti: 28.6.2017
John Lagerstedt / Helsingin kaupunginmuseo tarkastus 2023
Luonti: 6.2.2024
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.