Kohde sijaitsee Isonkyrön keskustasta noin 4,9 km länsiluoteeseen Ritaalasta Palhojaisten kylään johtavan Myllykosken sillan itäpuolella Ritaalankoskessa, joen etelärannan ja joen keskellä sijaitsevan saaren välissä. Myllykosken kohdalla on kolme isompaa saarta, isoja siirtolohkareita ja joen keskikohdalla on myös pieni kallio. Isoimpaan saareen on rakennettu laavu.
Padon jäänteitä on havaittavissa noin 10 metrin matkalla 5 metrin leveydellä. Padon
jäänteet ovat peräisin 1800-1900-luvulla paikalla toimineesta myllystä. Padon kohdalla esiintyy vaihtelevan kokoista kiveystä, isoimmat kivet ovat noin 1,5 m halkaisijoiltaan. Joitakin kiviä on liikuteltu lähihistoriassa. Padon pohjoispää on kokonaan hajonnut. Kosken kohdalla olleet muut padot ovat tuhoutuneet eikä myöskään 1700-luvulla tai paikalla myöhemmin sijainneista myllyistä löytynyt kiinteitä rakenteita. Joen etelärannalla oli joitakin irtonaisia kiilakiviä, jotka todennäköisesti ovat peräisin paikalla 1900-luvulla toimineesta myllystä.
Historiallinen tausta: Ritaalankoskessa (eli Palhojaisten tai Korvolankoskessa) on ollut myllytoimintaa 1900-luvun puolelle saakka, jolloin paikalla oli vielä toiminnassa neljä myllyä. Historiallisten karttojen perusteella Ritaalankoskessa on kuitenkin ollut ainakin yksi mylly toiminnassa jo 1700-luvulla.
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.