Lepomaa sijaitsee Pietarin radan pohjoispuolella Salpausselän päällä mäntymetsässä. Paikalla on noin 65 x 350 metrin kokoinen kiviaidalla rajattu hautausmaa, jonne on haudattu Pietarin radan rakennustöissä menehtyneitä vainajia. Pietarin rata valmistui vuonna 1870 ja radan rakennustyöt osuivat ajallisesti yhteen suurien nälkävuosien (1866–68) kanssa. Raskas radanrakentaminen yhdistettynä ruokapulaan ja sitä seuranneisiin kulkutauteihin aiheutti radanrakentajien keskuudessa suurta tuhoa.
Hautauksien lukumäärästä, sijainnista ja säilyneisyydestä ei ole varmaa tietoa.
Radanrakentajien hautausmaan kiviaita on tuhoutunut muutamista kohdin. Lepomaata ympäröivä kiviaidan eteläsivu on samaa kivilatomusta kuin junarataan liittyvä kipinäaita.
Huomautuksia: Tarkastuksen perusteella kohteen alueellinen rajaus korjattiin.
Luonti: 11.10.2021
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.