Ruumissaari on metsäinen saareke Soinin Kuninkaansuolla. Kuninkaansuolla on turvetuotantoalue.
Kotimaisten kielten keskuksen (Kotus) nimiarkistoon on talletettu seuraava Soinin Kuninkaansuon Ruumissaarta koskeva perimätieto: Ruumissaareen ovat parviaisperäset tuoneet kuolleensa talvihautaan silloin kun Soini oli Pietarsaaren ja Lappajärven kappeli. (Nimiarkisto: Ruumissaari (Kotus, 1946). Kauraniemi, Varpu. Kotimaisten kielten keskus. https://nimiarkisto.fi/wiki/Q7992186. Viitattu 20.7.2020.)
Ruumissaari tarkastettiin maastossa vuonna 2020, jolloin todettiin, että suuri osa saaresta, ilmeisesti hiekkaisin ja siten hautojen kaivamiselle soveliain osa, on kaivettu pois hiekanotossa. Säilynyt osa saaresta on maaperältään moreenia. Ei havaintoja hautapainanteista tai muista edes väliaikaiseen hautaamiseen liittyvistä rakenteista.
Luonti: 20.7.2020 Viimeisin muutos: 10.1.2025
Tutkimukset
Janne Rantanen & Toni Paukku tarkastus 2020
Huomautuksia: Tarkastus 26.9.2020.
Luonti: 2.10.2020
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.