Kuninkaantien pohjoispuolella ja vanhan linjauksen eteläpuolella sijaitsee lähde suuren kiven juurella. Se tunnetaan Kuninkaan lähteenä.
2024: Kuninkaanlähde on pieni lähde kallioseinämän juurella. Noin 1,5 metriä korkea luoteis-kaakkosuuntainen kallioseinämä on lähteen kohdalla pystysuora ja voimakkaasti halkeillut. Kalliosta on irronnut pari kivenlohkaretta, jotka sijaitsevat lähteen lounaispuolella. Kallion päällä ja sen juurella kasvaa suurehkoja kuusia. Lähde sijaitsee aivan kallioseinämän juurella
olevassa syvennyksessä, sen lounaispuolella. Inventointiaikaan lähteen halkaisija oli metrin
verran ja vettä valui siitä ohuena vanana kohti lounasta ja Kuninkaantietä.
Luonti: 14.2.2024 Viimeisin muutos: 25.9.2024
Tutkimukset
Maanala inventointi 2024
Luonti: 25.9.2024
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.