Sijaintipaikka on Helsingin edustalla Pihlajasaarista kaakkoon, Tiirakarin koillispuolella, noin 100 metrin etäisyydellä rannasta 9 -10 metrin syvyydessä.
Museoviraston viistokaikuluotaustyössä 2011 paikalla havaittiin puurunkoisen aluksen hylky, joka on painunut pohja-ainekseen siten, että kansi on merenpohjan tasalla. Paikalla havaittiin myös puisia polvia.
Museovirastolle ilmoitettiin 1978 hylystä Tiirakarin alueella noin 9 metrin syvyydessä. Kerrotaan olevan kyseessä puukantinen rautalaiva, jonka pituus on noin 30 metriä. Ilmeisesti silloisen Museoviraston merihistorian toimiston työnä (Tappola, Rastas, Miettinen ja hylyn ilmoittaja) käytiin hylyllä, koska lyhyessä raportissa kerrotaan, että "kohde todettiin proomuksi, jonka kyljet ovat niin hauraat, että käsi menee läpi". Ilmoituksessa olevat koordinaatit sijoittavat hylyn melko kauas Tiirakarin lounaispuolelle eivätkä ole yhteneväiset 2011 havainnon sijainnin kanssa.
Luonti: 6.11.2001 Viimeisin muutos: 20.1.2025
Tutkimukset
Nyfors Egge ilmoitus 1978
Huomautuksia: 16.8.1978
Luonti: 6.11.2001 Viimeisin muutos: 30.7.2009
Pekka Paanasalo, Museovirasto ilmoitus 2011
Luonti: 16.3.2012
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.