Paikka sijaitsee Nurmon Kouran kylän lounaispuolella, noin 2700 metriä Kouran asemalta etelälounaseen. Kirkkomäen laella ja pohjoisrinteellä on luontaista kivikkoa, ns. pirunpeltoa, johon on kaiveltu kuoppia. Hautaröykkiöitä ei alueella ole havaittu. Kuoppien funktio on epäselvä.
Inventoinnissa 2010 alueella havaittiin vain yksi kuoppa mäen lakikumpareella olevassa pienessä rakassa. Kuoppa on noin 1 metriä syvä, hieman pitkänomainen ja siitä lähtee matala "ränni" etelään, rinteeseen. Kuopan halkaisija on noin 3 metriä. Vieressä on kivikautinen asuinpaikka Kirkkomäki 2 (nro 9). Inventoija arvelee, että kuoppa liittyisi keskimesoliittiseen asuinpaikkaan. Kivinen ja tiukka maaperä mahdollistaisi kuopan säilymisen tuhansia vuosia.
Vuoden 2020 tarkastuksessa/kartoituksessa havaittiin välittömästi kuopan lounaispuolella noin 0.3 m syvä, 6 x 3.5 m laajuinen kivikkoon raivattu painanne, joka yhdistyy kuoppaan kapean kujan kautta.
Luonti: 24.9.1997 Viimeisin muutos: 16.10.2020
Tutkimukset
Markku Torvinen inventointi 1978
Huomautuksia: Nurmon inventointi 1978, kohde 21
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 13.6.2007
Timo Jussila & Timo Sepänmaa inventointi 2010
Huomautuksia: Seinäjoki, entisen Nurmon kunnan alueen muinaisjäännösinventointi 2010. Mikroliitti Oy.
Luonti: 9.11.2010
Janne Rantanen/Seinäjoen museot kartoitus 2020
Huomautuksia: Ks. tutkimuskertomus: Seinäjoki (ent. Nurmo) Kirkkomäki. Arkeologinen tarkastus 29.5.2020 ja kartoitus 5.6.2020.
Luonti: 29.7.2020
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.