Asuinpaikka sijaitsee kaakkoon viettävän hiekkaisen rantatörmän päällä ja sen yli kulkee Jauhialaan vievä maantie. Kyseinen Mankaselän ja Syvälahden välinen kapeikko, Pinnakka, jonka länsireunassa asuinpaikka on, on ollut Suur-Saimaan aikana salmena.
Paikalta on löytynyt saviastianpaloja ja kvartsi-iskos, minkä lisäksi paikalla on havaittu paksu kulttuurikerros. Todennäköisesti suurin osa asuinpaikasta on jäänyt maantien alle. Tien eteläpuolella on säilynyt pieni osa asuinpaikkaa rakentamatta.
Luonti: 7.11.1996 Viimeisin muutos: 2.3.2023
Tutkimukset
Timo Jussila tarkastus 1992
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 15.12.1999
Timo Miettinen inventointi 1975
Löydöt: KM 20054
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 15.12.1999
Timo Jussila inventointi 2021
Huomautuksia: Timo Jussila, Timo Sepänmaa & Janne Soisalo 2021: Taipalsaari Keskustan ympäristön arkeologinen inventointi 2021. Mikroliitti oy.
Luonti: 2.3.2023
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.