Asuinpaikka sijaitsee Läntisrannantien ja Rantasenjärven luoteispuolella pienellä metsien ympäröimällä pellolla noin 150 m pohjoiseen Kukkosen tilan päärakennuksesta. Kohteesta on löytynyt mm. tuura, kolme tasatalttaa ja kvartsi-iskoksia.
Luonti: 3.8.1998 Viimeisin muutos: 10.4.2007
Tutkimukset
Mika Sarkkinen inventointi 1994
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 3.8.1998
Jaana Itäpalo inventointi 1997
Huomautuksia: Kohde sijaitsee Vihannin kirkosta n. 4 km luoteeseen Läntisrannantien ja Rantasenjärven luoteispuolella. Löytöpaikka on pieni metsien ympäröimä pelto Kukkosen päärakennuksesta n. 150 m pohjoiseen. Tarkastushetkellä pelto oli laitumena. Kohteesta on löytynyt useita kiviesineitä, mm. tuura.
Alueen pohjoisosasta pellon reunaa kulkevan viljelystien länsipuolelta oli otettu maata n. 30 metrin matkalta muutaman metrin levyiseltä kaistalta paikan korkeimman kohdan reunalta. Säilyneellä mäen osalla on metsää ja maasto kivikkoista. Maasto laskee kohdalta jyrkähkösti lännessä oleville pelloille ja loivemmin pohjoiseen. Maanottopaikan leikkauksessa havaittiin kvartsia, palaneita kiviä, punaiseksi palanutta maata, ruskeaa likamaata sekä kellertävää maata. Kellertävä ja punainen palanut maa esiintyvät keskittymänä leikkauksen pohjoisosassa.
Paikka ajoittuu merenrantasidonnaisena 85 metrin muinaisrantavaiheeseen. Se on tuolloin sijainnut muinaiseen merenlahteen muodostuneen länteen pistävän poukaman suulla. Noin 100 m pohjoiseen on löytynyt kvartseja Mäkelän kohteesta (17). Alue on sijainnut poukaman suuaukon vastarannalla, ja kohteet voivat siten olla jokseenkin samanaikaisia.
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 3.5.2007
Anja Sarvas inventointi 1964
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 3.8.1998
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.