Iso Kirkkokatu 18:n edessä tien alla on tutkimusten perusteella säilynyt hautauksia, joista ensimmäiset ovat välittömästi nykyisen asfaltoidun tien alla. Koekaivausten tuloksena paljastui vähintään kaksi selvää hautausta arkkuineen, kolme mahdollista hautausta sekä ihmisluita sisältävää täytemaata. Hautoja ei tutkittu koekaivauksen yhteydessä.
Syy vähäiseen maamassaan hautausten päällä johtunee tielinjan leventämisestä; nykyisen tielinjan jalkakäytävän voi paikan päällä huomata leikkaavan nykyisen kirkkomaan muodostavaan kumpuun. Oletuksena on se, että nykyisen tielinjan leventämisen yhteydessä on poistettu jalkakäytävän tilalla ollut maa, joka on peittänyt vanhat hautaukset.
Luonti: 12.1.2024 Viimeisin muutos: 12.1.2024
Hanketiedot
Tutkimusperuste:
Maankäyttö ja rakentaminen (MML, MRL)
Rahoittaja/tilaaja:
Raaseporin kaupunki
Hankkeen vaihe:
Raportti arkistoitu
Luvan dnro:
MV/24779/2023
Henkilökunta
Vastuuhenkilö:
Mikko Suha
Tutkija:
Andreas Artto
Raporttitiedot
Raportti:
Arkeologinen kaivausraportti. Ison Kirkkokadun koekaivaukset. Tammisaari 2023
Tekijä:
Mikko Suha ja Andreas Artto
Päivämäärä:
19.7.2023
Sijainti(alkup):
Museovirasto
Kopiot:
Länsi-Uudenmaan museo, tilaaja
Ladattava tiedosto saattaa sisältää kuvia, karttoja tai muita sisältöjä jotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöä varten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.