Vuodenvaihteessa 2001-2002 valvottiin Arppeanumin peruskunnostuksen yhteydessä piha-alueen ja rakennuksen sisällä kolmen huoneen alueella maanrakennustöitä. Valvonta-alueella on sijainnut 1640-luvulta lähtien kaupunkiasutusta ja naapurikortteleiden aikaisemmista kaivauksista on tavattu kiinteitä rakenteita ja esinelöytöjä, joten töiden valvonta katsottiin tarpeelliseksi. Valvonta- alue oli tuhoutunut kokonaan Arppeanumin (1869), Hallituskatu 5:n (1887), Valtioneuvoston Paviljongin (1970/1980) ja sadevesiviemärien ja -kaivojen rakentamisen takia. Pihalta löytyi kaksi tiiliseinää ja kallioon louhittu kouru, jotka liittyvät todennäköisesti nykyisiin rakennuksiin. Pihalla oli etupäässä modernia täytemaata, josta ei tullut esinelöytöjä.
Luonti: 7.12.2006
Hanketiedot
Kenttätyöajankohta:
Marraskuu 2001 - tammikuu 2002
Tutkimusalue:
450 m²
Tutkimusperuste:
Viranomaistoiminta
Hankkeen vaihe:
Raportti jätetty
Henkilökunta
Kaivausjohtaja:
Markku Heikkinen
Raporttitiedot
Raportti:
Helsinki, Arppeanum. Arppeanumin pihan ja rakennuksen peruskunnostuksen maanrakennustöiden arkeologinen valvonta 2001-2002
Tekijä:
Markku Heikkinen
Päivämäärä:
12.4.2006
Sijainti(alkup):
Museoviraston rakennushistorian osaston arkistossa
Ladattava tiedosto saattaa sisältää kuvia, karttoja tai muita sisältöjä jotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöä varten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.