Varhaismetallikautisen kuoppalieden kaivaus
Pk 1134 01 Lappi
p = 6789 585, i = 3219 349, z = 26
Museoviraston arkeologian osasto
Kaivauksenjohtaja: FM Eeva Raike
Maanomistajan vihjeen perusteella vuonna 2003 Tahtmaan alueen koekuopituksessa havaittiin nokimaa-alue, joka sijaitsee alueen läpi kulkevan metsätien itäpuolella. Vuoden 2004 koekaivausalue tehtiin nokimaa-alueen keskelle niin, että vuoden 2003 koekuoppa, josta löytyi saviastianpala, jäi kaivausalueen keskelle. Muinaisjäännösalue rajautuu maantieteellisesti kalliojyrkänteen ja soistuneen alueen väliin ja näin ollen se on melko pienialainen (12 x 16–18 m). Alueella kasvaa havupuita ja aluskasvillisuus on enimmäkseen sammalta ja erilaisia varpuja.
Tahtman löydöt olivat vähäisiä. Vuonna 2003 löytyi yksi saviastian pala ja vuoden 2004 kaivauksissa neljä. Kaikki saviastian palat ovat koristeettomia. Lisäksi kaivauksilta löytyi kaksi pientä palaneen luun palaa ja yksi kvartsi-iskos. Tutkimuksissa paljastui useita kuoppajäännöksiä: 16 m² suuruisella alueella tuli esille yksi kokonainen, halkaisijaltaan noin 2 metrin suuruinen kuoppaliesi ja viitteitä kahdesta muusta. Vähäisten löytöjen takia ei voida puhua varhaismetallikautisesta asuinpaikasta, vaan Tahtmaa voidaan luokitella työ- ja valmistuspaikaksi.
Löydöt: KM 34674:1–7
Ajoitus: 2300 ± 50 BP (Hela-977)
Tutkitun alueen laajuus: 16 m²
Kenttätyöaika: 16.–31.8.2004
Tutkimuskustannukset: Satakunnan TE-keskus (yhteisbudjetti Huilu 2:n tutkimusten kanssa)
Tutkimusraportti: Eeva Raike 30.12.2004 Museoviraston arkeologian osaston arkistossa.
Luonti: 13.7.2009
Hanketiedot
Kenttätyöajankohta:
16.–31.8.2004
Tutkimusalue:
16 m²
Tutkimusperuste:
Elinkeino- ja työvoimapolitiikka
Rahoittaja/tilaaja:
Satakunnan TE-keskus
Hankkeen vaihe:
Raportti jätetty
Henkilökunta
Kaivausjohtaja:
FM Eeva Raike
Raporttitiedot
Tekijä:
Eeva Raike
Päivämäärä:
30.12.2004
Sijainti(alkup):
Museoviraston arkeologian osaston arkistossa
Kokoelmatiedot
KM Esihistorialliset kokoelmat KM 34674:1–7 Löydöt
Ladattava tiedosto saattaa sisältää kuvia, karttoja tai muita sisältöjä jotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöä varten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.